Właśnie zakończył się nagrodzony grantem NCBiR projekt badawczy, w którym Enprom testował zastosowanie jako fundamentów monopali stalowych o przekroju poprzecznym kołowym lub wielokątnym.
Klasycznie słupy rurowe posadowione są na betonowych fundamentach, które po wykonaniu powinny przez 4 tygodnie uzyskiwać wymaganą wytrzymałość (ten czas można skrócić do ok. 2 tygodni, dodając do betonu specjalne domieszki). Enprom zbadał, jak w roli fundamentów sprawdzą się stalowe pale, pogrążane w gruncie wibracyjnie i zatem natychmiast gotowe do posadowienia na nich słupa.
Aby upewnić się, czy taka konstrukcja spełni wymogi norm technicznych, badanie zaczęły się od cyfrowego modelowania metodą elementów skończonych (MES/FEM). Kolejnym etapem były próby poligonowe. Enprom stworzył unikatowe w Europie stanowisko badawcze z położoną centralnie kolumną wyposażoną w hydrauliczny system napinający oraz z szeregiem monopali fundamentowych, osadzonych na różnych głębokościach, aby symulować różnorodne warunki gruntowe. Kąt wychylenia monopala mierzony był układem czujników zegarowych zlokalizowanych na różnych wysokościach od poziomu terenu.
Wyniki modelowania zostały w pełni potwierdzone rezultatami prób poligonowych: monopalowe prefabrykowane fundamenty spełniają wszystkie wymogi. Kolejna innowacja Enpromu trafi teraz do wdrażania.
Enprom za 134 mln zł zmodernizuje dla PSE kolejną stację elektroenergetyczną
5 września 2024Enprom podpisał z PSE SA kontrakt na rozbudowę i modernizację stacji elektroenergetycznej 220/110 kV Leszno Gronowo.
Enprom z kolejnym kontraktem na prace przy morskich farmach wiatrowych
2 września 2024Enprom zaprojektuje i wybuduje linie kablowe wyprowadzenia mocy na odcinku lądowym dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, realizowanych przez Equinor i Polenergię.
Enprom projektuje słupy na rynek saudyjski
16 maja 2024Dział Projektowy Enpromu przygotowuje projekty słupów dla 4-torowych linii 380 kV.