Konieczna jest rozbudowa linii - Enprom

Konieczna jest rozbudowa linii

z pierwszej linii
15 grudnia 2018

Do wdrożenia projektu nowej polityki energetycznej konieczna jest rozbudowa linii przesyłowych oraz sieci dystrybucyjnej w północnej Polsce – komentarz Mariusza Targowskiego, prezesa zarządu firmy ENPROM

Uruchomienie 8-10 GW z morskich farm wiatrowych oznacza dla Polski całkowite przemodelowanie polityki energetycznej kraju. Do wdrożenia projektu nowej polityki konieczna jest rozbudowa linii przesyłowych oraz sieci dystrybucyjnej w północnej Polsce. W praktyce oznacza to wybudowanie kilkunastu nowych linii najwyższego oraz wysokiego napięcia w pasie nadmorskim do 2030 roku.

Założenia projektu Polityki Energetycznej Polski dotyczące budowy morskich farm wiatrowych są z naszej perspektywy bardzo korzystne. Oznaczałoby to bowiem konieczność rozbudowy sieci linii energetycznych. Aktualna ilość sieci przesyłowych i dystrybucyjnych jest niewystarczająca, aby przesłać taką ilość energii wytworzonej przez siłownie wiatrowe offshore. Biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach nie pojawiły się nowe inwestycje w pasie nadmorskim, to wdrożenie tego projektu spowodowałoby konieczność całkowitego przemodelowania polityki energetycznej kraju.

Pozyskanie z morskich farm wiatrowych docelowo mocy 8-10 GW do 2030 roku oznacza konieczność wybudowania ponad tysiąca wiatraków na Bałtyku. Jest to możliwe do zrealizowania w ciągu 15 lat, pod warunkiem, że cały proces inwestycyjny i przetargowy zostanie znacznie przyspieszony. Na ten moment sieci przesyłowe najwyższych napięć w pasie nadmorskim nie są w stanie przesłać planowanej mocy.

W obecnej perspektywie do 2025 roku zaplanowane były dwie linie 400kV w północnej Polsce, z czego tylko jedna jest w trakcie budowy. Na drugą nie było jeszcze ogłoszonego przetargu, a średni czas realizacji inwestycji wraz z przygotowaniem to ok. 6-10 lat. Przy takich planach rozwojowych energetyki odnawialnej na Bałtyku niezbędna jest rozbudowa sieci linii najwyższych napięć w rejonie pasa nadmorskiego w obszarze obecnych stacji Dunowo, Słupsk i Żarnowiec oraz rozbudowa sieci dystrybucyjnej.

Z naszej perspektywy rozwój morskich farm wiatrowych mógłby przynieść wiele korzyści m.in. środowiskowych, a także podnieść bezpieczeństwo energetyczne, dzięki rozbudowie sieci i dywersyfikacji źródeł energii. Pojawienie się sprecyzowanej i długofalowej polityki energetycznej w dużej mierze pozwoli zaplanować i przygotować spółkom dystrybucyjnym konkretne inwestycje z dużym wyprzedzeniem. Nie zmienia to jednak faktu, że w przedstawionym programie  inwestycje są niezwykle kapitałochłonne, ponieważ oprócz budowy farm niezbędne jest przygotowanie całej infrastruktury, której do tej pory nie było w planach.

Enprom za 134 mln zł zmodernizuje dla PSE kolejną stację elektroenergetyczną

5 września 2024

Enprom podpisał z PSE SA kontrakt na rozbudowę i modernizację stacji elektroenergetycznej 220/110 kV Leszno Gronowo.

Enprom z kolejnym kontraktem na prace przy morskich farmach wiatrowych

2 września 2024

Enprom zaprojektuje i wybuduje linie kablowe wyprowadzenia mocy na odcinku lądowym dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, realizowanych przez Equinor i Polenergię.

Enprom testuje fundamenty monopalowe

29 maja 2024

Właśnie zakończył się nagrodzony grantem NCBiR projekt badawczy.

Linie napowietrzne i kablowe
Stacje elektroenergetyczne
Usługi projektowe
Przygotowanie Inwestycji
Odnawialne źródła energii
Usługi dronowe
Katalogi słupów i fundamentów
Praca
Praktyki/Staże
Jak wygląda rekrutacja w Enprom